قبل از ورزش خوراکی بخوریم و یا بعد از ورزش؟

محققان دانشگاه بث در بیرمینگام میزان مصرف انرژی رو در 12 مرد سالم که فعالیت بدنی داشته و بین 20 تا 26 سال سن داشتند مورد بررسی قرار دادند تا ببیند که اثر خوردن میان‌وعده قبل و بعد از ورزش چگونه است. نتایج این آزمایشات می‌توانست معیار خوبی در تشخیص اهمیت زمان میان‌وعده  و غذای مصرفی با توجه به زمان جلسه ورزشی باشد.

Eat-Before-or-After-Exercise

مطالعات نشان دادند که اگر افراد صبحانه نخورند به ورزش بپردازند، بدن‌شان با کمبود انرژی مواجه شده و لذا اگر هدف کاهش وزن باشد، این شیوه، یعنی ورزش کردن به صورت ناشتا، به کاهش وزن کمک می‌کند.

وقتی که با معده خالی ورزش می‌کنیم، بدن ما دسترسی به انرژی غذا ندارد در نتیجه انرژی مورد نیاز خود رو از منابع درون بدن مثل بافت چربی بدن تأمین می‌کند. به این ترتیب چربی‌سوزی اتفاق افتاده و وزن کم می‌شود.

به علاوه، ورزش با معده خالی میزان انسولین خون رو پایین نگه می‌دارد و به بدن این اجازه رو می‌دهد که هورمون رشد بیشتری ترشح کند. این مسأله نیز به نوبه خود باعث افزایش چربی‌سوزی در بدن می‌شود.

اما وقتی که قبل ورزش، غذا می‌ خوریم، انسولین خون افزایش پیدا می‌کند و بدن به جای چربی‌سوزی، وارد فاز ذخیره چربی می‌شود. هر قدر هم که ورزش سنگین انجام بدهید اما قبلش غذا خورده باشید، تا زمانی که انسولین در خون‌تان بالا باشد، بدن شما قادر به سوزاندن چربی نخواهد بود.

اگر برای‌تان سؤال است که مگر چقدر طول می‌کشد تا انسولین بعد از خوردن غذا پایین بیاید، باید بدانید که معمولاً 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد و تازه اگر بیشتر از این مدت به درازا نکشد.

اما اگر ترجیح  می‌دهید که قبل از ورزش غذا بخورید، جای نگرانی نیست زیرا علیرغم آنچه که گفته شد، خوردن غذا قبل از ورزش فوایدی نیز دارد. مثلاً کسانی که ابتدا صبحانه می‌خورند و بعد ورزش می‌کنند، در مجموع کربوهیدرات بیشتری می‌سوزانند و متابولیسم آنها مدت زمان بیشتری در طول روز بالا می‌ماند.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

مطلب فوق از سایت یکا توسط موتور جستجوگر هوشمند لینک بیار به صورت خودکار دریافت شده است. مسئولیت محتوای مطلب، با سایت منبع مربوطه می‌باشد.

همه کلماتعین عبارت
«موضوع جستجو»