آیا رژیم کتو باعث ریزش مو می‌شود؟

اینکه آیا رژیم کتو یک رژیم سالم است یا ناسالم، بحث‌های زیادی است. این رژیم در واقع مخصوص کسانی است که به صرع مبتلا هستند اما امروزه به شکل گسترده‌ای از این رژیم برای کاهش وزن استفاده می‌شود زیرا بدن رو وارد فاز کتوزیس می‌کند که در این حالت بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات، چربی می‌سوزاند. سه تا چهار روز بعد از شروع رژیم پرچرب و کم‌کربوهیدرات، علائم کتوزیس در فرد پدیدار می‌شود و کاهش وزن شروع می‌شود.

Hair-Loss-On-Keto

اما این رژیم بدون عوارض جانبی نیست. یکی از این عوارض انفلوانزای کتو است که فرد احساس خستگی و استفراغ می‌کند. قبل از اینکه رژیم کتو رو شروع کنید بهتر است بدانید که این رژیم خطر بیماری قلبی و دیابت رو افزایش داده و حتی باعث بد بود شدن دهان شما می‌شود. اما یک عارضه دیگر که برای خیلی‌ها مهم است، ریزش مو می‌باشد.

علت این است که رژیم کتو بدن رو تحت تأثیر فشار استرس زیاد و سوءتغذیه قرار می‌دهد. البته این اصلاً چیز عجیبی و غیرمنتظره‌ای نیست. وقتی که رژیم سخت و محدودکننده می‌گیریم، مسلماً بدن با کمبود مواد مغذی ضروری مواجه می‌شود و اختلالات زیادی در بدن ایجاد می‌شود.

هنوز از نظر علمی رابطه بین نازک شدن موها و رژیم کتو ثابت نشده است. شاید همه تقصیرها مستقیماً به گردن خود رژیم کتو نباشد و بخشی از آن مربوط به استرسی باشد که فرد در طول رژیم متحمل می‌شود. تغییر رژیم از رژیم معمولی به رژیم کتو نیاز به توانایی‌ها و آمادگی ذهنی دارد زیرا فرد باید خیلی از غذاهایی که قبلاً می‌خورده و دوست داشته است رو ترک کند.

کمبود پروتئین یکی دیگر از عواملی است که در رژیم کتو باعث ریزش مو می‌شود. وجود پروتئین برای سلامتی موها و ناخن‌ها ضروری است. اگر تا ماه‌ها پروتئین کافی مصرف نکنید اثرات این کمبود رو در موهای خود می‌بینید. البته در این مورد نیز هنوز تحقیقات علمی کافی بر روی رژیم کتو انجام نشده است.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

مطلب فوق از سایت یکا توسط موتور جستجوگر هوشمند لینک بیار به صورت خودکار دریافت شده است. مسئولیت محتوای مطلب، با سایت منبع مربوطه می‌باشد.

همه کلماتعین عبارت
«موضوع جستجو»