آیا مکمل‌های خوراکی، سرطان‌زا هستند؟

حتماً شنیده‌اید که بهتر است مواد مغذی و ویتامین‌ها رو با خوردن مواد غذایی وارد بدن خود کنیم و نه از طریق مصرف مکمل‌ها. محققان معتقدند که مواد مغذی که از طریق غذا تأمین می‌شوند، طول عمر رو افزایش می‌دهند اما همین مواد مغذی اگر از طریق مکمل‌های ویتامین در اختیار بدن گذاشته شوند، اینگونه نیستند.

Supplements-Dangers

تحقیقاتی که بر روی 27 هزار فرد بزرگسال در آمریکا انجام شد نشان داد که خطر مرگ ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای در افرادی که ویتامین K و منیزیم رو از طریق غذا وارد بدن خود کردند، کاهش پیدا کرد اما وقتی که از مکمل استفاده نمودند این اثر مفید رو نداشت.

همچنین مصرف ویتامین K، ویتامین A و عنصر روی کافی از طریق رژیم غذایی متعادل خطر بیماری‌های قلبی – عروقی رو هم کمتر می‌کند. اما مصرف این ویتامین‌ها و مواد معدنی از طریق داروها و مکمل، چنین اثری ندارد. اما از همه مهمتر اینکه محققان متوجه شدند که مصرف بیش از حد مکمل کلسیم خطر مرگ ناشی از سرطان رو بالا می‌برد. اما اگر همین مقدار کلسیم رو از طریق غذا دریافت کنید، چنین خطر ندارد.

یک یافته جالب دیگر در تحقیقات این است که اگر بدون اینکه به کمبود ویتامین D مبتلا باشید از این ویتامین استفاده کنید، خطر مرگ ناشی از سرطان رو در خود افزایش داده‌اید. البته باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود اما محققان هشدار می‌دهند که احتیاط شرط عقل است.

البته برخی از افراد بنا به دلایلی از مکمل‌ها استفاده می‌کنند. مثلاً کسی که به سندرم روده تحریک‌پذیر مبتلاست ممکن است که از مکمل روی، مس و ویتامین‌های B استفاده کند. یا کسی که پوکی استخوان دارد، مکمل ویتامین D و کلسیم مصرف می‌کند. اما خیلی از افراد هم بدون اینکه واقعاً به مکمل نیاز داشته باشند، صرفاً از این جهت که فکر می‌کنند، همه مکمل‌ها مفید هستند، مکمل مصرف می‌کنند. این در حالیست که ما می‌توانیم با مصرف انواع مختلف غذاهای مغذی و کامل، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن رو به طور طبیعی تأمین کنیم.

اگر می‌ خواهید از مکمل‌ها استفاده کنید یکسری نکات رو فراموش نکنید:

از خرید مکمل‌های ساخت چین پرهیز کنید زیرا قوانین دارویی آنها زیاد سفت و سخت نیست.

از خرید مکمل‌هایی که حراج خورده‌اند پرهیز کنید.

مکمل‌هایی که در ساختار آنها کاوا (kava) به کار رفته است دوری کنید زیرا به کبد صدمه می‌زند.

مکمل‌هایی که کروم دارند رو نخرید زیرا منجر به کم‌خونی می‌شوند.

مکمل‌هایی که پرتقال تلخ درشان به کار رفته، خطر حمله قلبی و سکته رو بیشتر می‌ کنند.

مکمل‌هایی که حاوی ال‌تریپتوفان هستند، با واکنش‌های مسمومیت عصبی در ارتباطند.

اگر باید برای درمان بیماری خود مکمل مصرف کنید حتماً با پزشک مشورت کنید. اگر انقدر مشکل‌تان حاد نیست که نیاز به مکمل داشته باشد، مواد مغذی مورد نیاز بدن خود رو از طریق رژیم غذایی صحیح تأمین کنید و نه از مکمل.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

مطلب فوق از سایت یکا توسط موتور جستجوگر هوشمند لینک بیار به صورت خودکار دریافت شده است. مسئولیت محتوای مطلب، با سایت منبع مربوطه می‌باشد.

همه کلماتعین عبارت
«موضوع جستجو»