چرت کوتاه روزانه، فشار خون را کاهش می‌دهد

تحقیقات نشان می‌دهند که چرت کوتاه روزانه برای سلامتی مفید است. خواب کوتاه عصرانه باعث احساس انرژی بیشتر و سرزندگی می‌شود. علاوه بر این فوایدی نیز برای دستگاه قلبی – عروقی دارد. بر اساس تحقیقات، چرت عصرانه، فشار خون رو کاهش داده و نیاز به داروی فشار خون رو هم کمتر می‌کند.

Nap-Helps-Lower-Blood-Pressure

محققان در این تحقیقات از 212 فرد بالغ با متوسط سنی 62 سال و فشار خون سیستولیک 129/9 میلی‌متر جیوه استفاده کردند. از این افراد خواسته شد که دستگاه اندازه‌گیری فشار خون رو به مدت 24 ساعت به خود وصل کنند. سپس از برخی از این افراد خواسته شد که به مدت 49 دقیقه در میانه روز چرت بزنند. عواملی مثل سن،‌ جنسیت، داروهای مصرفی، میزان فعالیت بدنی،‌ استعمال دخانیات،‌ مصرف الکل و قهوه و نمک نیز مد نظر قرار داده شد.

نتیجه این تحقیقات نشان داد که فشار خون سیستولیک در کسانی که چرت زده بودند، به میزان 5/3 کمتر از کسانی بود که چرت نزده بودند. به علاوه این افراد در طول خواب شبانه هم فشار خون کمتری داشتند.

کاهش فشار خون حتی به اندازه 2 میلی‌متر جیوه، خطر مشکلات قلبی – عروقی مثل حمله قلبی رو تا 10 درصد کاهش می‌دهد. بنابراین این یافته‌ها از ارزش زیادی برخوردار هستند. البته برای اطمینان از نتایج این تحقیقات باید بررسی‌ها و آزمایشات بیشتری در این زمینه انجام شود زیرا این اولین تحقیق در زمینه اثر چرت نیمروز بر روی فشار خون و سلامتی است.

این یک روش راحت و خوشایند برای کسانی است که به دنبال راه‌هایی برای کاهش فشار خون خود هستند. به این ترتیب فرد از اینکه چرت نیمروزی بزند، دچار عذاب وجدان نمی‌شود زیرا در واقع به بهبود سلامتی وی کمک می‌کند. البته این بدین معنی نیست که فرد می‌تواند چندین ساعت در نیمروز بخوابد. این چرت کوتاه مفید می‌تواند بین 45 دقیقه تا یک ساعت باشد و نه بیشتر از این.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.healthyfoodhouse.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

مطلب فوق از سایت یکا توسط موتور جستجوگر هوشمند لینک بیار به صورت خودکار دریافت شده است. مسئولیت محتوای مطلب، با سایت منبع مربوطه می‌باشد.

همه کلماتعین عبارت
«موضوع جستجو»