رژیم غذایی بر اساس DNA

برنامه غذایی بر اساس DNA با توجه به 100 جنبه مختلف DNA افراد طراحی می‌شود و سپس 20 نکته رژیمی رو بر حسب DNA به آنها ارائه می‌نماید. هر فرد یک رژیم مخصوص به خود دریافت می‌کند و همچنین فهرستی از مواد غذایی که فرد باید خریداری کند و نیز طرز تهیه غذاها و برنامه ورزشی در اختیار فرد قرار می‌گیرد. اما این رژیم تا چه حد مفید است و آیا اصلاً تأثیر خاصی بر سلامتی فرد دارد؟

DNA-Based-Diet

در این برنامه، ژن‌های فرد مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند تا هرگونه حساسیت در فرد مشخص شود و غذاهایی که نباید مورد استفاده قرار گیرند از فهرست غذایی وی حذف شوند. همچنین نتایج به آنها نشان می‌دهد که تا چه میزان در معرض خطر چاقی بر اساس ژن‌های خود قرار دارند. علاوه بر این، بررسی ژن‌ها مشخص می‌کند که تمایل فرد به پرخوری احساسی تا چه حد است.

اما نظر متخصصین تغذیه در ارتباط با رژیم بر حسب DNA چیست؟

شکی نیست که رژیم غذایی هر فرد باید بر حسب آن فرد تبیین شود اما کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند لازم نیست که هر رژیم جدیدی که مد می‌شود رو امتحان کنند. قبل از شروع رژیم حتماً بایدد با متخصص تغذیه و پزشک مشورت کنید.

رژیمی که به شما خوردن میوه و سبزیجات بیشتر رو توصیه می‌کند، ضرری به شما نمی‌رساند اما وقتی که لازم باشد ناگهان تغییرات شدید در رژیم غذایی خود داده و برخی از گروه‌های غذایی رو به  کلی حذف کنید، قطعاً با مشکلات برای شما همراه خواهد بود.

مثلاً به یکی از افرادی که از رژیم بر اساس DNA استفاده کرده بود، توصیه شده بود که لبنیات رو از برنامه غذایی خود حذف کند. این در حالیست که این فرد هیچ مشکلی از بابت حساسیت به لاکتوز یا لبنیات نداشت. پس دلیلی هم وجود نداشت که چنین توصیه‌ای به این فرد شود. بنابراین اگر رژیمی به شما توصیه می‌کند که بسیاری از موادغذایی رو حذف کنید، حتماً با دید تردید به آن نگاه کنید و با پزشک مشورت نمایید.

رژیم DNA نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. پس با وجود اینکه دانستن اینکه چه مواد غذایی رو بر حسب ژن‌های خود خریداری کنید به نظر جالب می‌رسد اما نباید قبل از مشورت با متخصص اقدام به استفاده از این رژیم کرد.

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.health.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

مطلب فوق از سایت یکا توسط موتور جستجوگر هوشمند لینک بیار به صورت خودکار دریافت شده است. مسئولیت محتوای مطلب، با سایت منبع مربوطه می‌باشد.

همه کلماتعین عبارت
«موضوع جستجو»