اشتباه در نحوه تهیه و مصرف برخی از خوراکی (قسمت اول)

باور کردنی نیست که چطور در تهیه و مصرف برخی از مواد غذایی دچار اشتباه می‌شویم و بعد از عمری هنوز نمی‌دانیم که نحوه صحیح تهیه و استفاده از آنها به چه صورت است. در ادامه مطلب نگاهی به این موضوع می‌اندازیم.

Foods-Eating-Wrong

سرخ کردن بروکلی

این کار باعث از دست رفتن مقادیر قابل توجهی از ویتامین C، کلروفیل، پروتئین محلول، قند و نیز آنتی‌اکسیدان کاروتنوئید موجود در بروکلی می‌شود. اما بخارپز کردن تا حدود زیادی مواد مغذی بروکلی رو حفظ می‌کند و مانع از هدر رفتن آنها می‌شود. تنها زمانی می‌توانید با خیال راحت بروکلی رو سایر مواد سرخ‌شده اضافه کنید که ماهیتابه رو از روی حرارت برداشته باشید تا طعم سایر خوراکی‌ها رو نیز بگیرد و خوش‌طعم شود.

آیا فکر می‌کنید که سبزیجات معطر خشک و تازه خاصیت مشابهی دارند؟

به هر حال استفاده از سبزیجات خشک بهتر است از اینکه کلاً سبزیجات  خشک رو مصرف نکنید. اما این بدین معنی نیست که خواص سبزیجات معطر خشک با انواع تازه آنها برابر باشد. سبزیجات تازه،‌ هم بوی بهتری دارند و هم طعم بهتری به غذا می‌دهند. به همین دلیل هم آشپزهای حرفه‌ای در مرحله آخر این سبزیجات رو به بشقاب غذا اضافه می‌کنند. سبزیجات خشک فقط وقتی بهترین کاربرد رو دارند که در تهیه سس‌ها یا سوپ‌ها در حین پخت از آنها استفاده شود یا بر روی گوشت مالیده شوند. در این صورت می‌توانید سبزی خشک رو همراه با نمک و سایر ادویه‌جات بر روی گوشت بمالید.

خیس نکردن لوبیا

اگر لوبیا رو خیس نکنیم،‌ زمان پخت آن افزایش می‌یابد. هر قدر که زمان پخت غذا طولانی‌تر باشد، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری رو هم از دست می‌دهد. اگر در طی شب قبل لوبیا رو در آب حاوی کمی نمک بخیسانید، پوسته آن تازه شده و زمان پخت رو به نصف کاهش می‌دهد.

فقط از گوجه‌فرنگی خام استفاده می‌کنید

شاید ندانید که پختن گوجه‌فرنگی باعث سالم‌تر شدن آن می‌شود. لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی پخته 4 برابر بیشتر از گوجه‌فرنگی خام، جذب بدن می‌شود. زیرا پختن باعث می‌شود که آنتی‌اکسیدان لیکوپن که به پروتئین‌ها متصل است از پروتئین جدا شده و آزاد شود. فراموش نکنید که گوجه‌فرنگی خاصیت ضد سرطان دارد.

دور ریختن تخم فلفل تند

حتی اگر نمی‌توانید تندی تخم فلفل تند رو تحمل کنید، همه آن رو دور نریزید. گوشت فلفل تند چندان تند نیست و آنقدر که انتظار دارید باعث تندی غذا نمی‌شود. همین باعث می‌شود که غذای‌تان آنطور که باید تند نشود. اگر می‌خواهید تا حدودی باعث تندی غذا شوید این تخم‌ها رو نگه داشته و کمی به غذا اضافه کنید تا تندی مورد نظر شما رو به دست آورد.

به پیاز و سیر فرصت ماندن در هوای آزاد رو نمی‌دهید

پیاز خرد شده و سیر خرد شده نباید مستقیماً از تخته آشپزخانه به ماهیتابه منتقل شوند. ترکیبات ضد سرطان و فلاونوئیدهای موجود در آنها زمانی فعال می‌شوند که دیواره سلولی آنها از طریق خرد کردن یا له شدن، شکسته شوند. هر قدر که پیاز و سیر خرد شده رو زودتر حرارت بدهیم، فرصت کمتری برای این فعالیت مهم خواهند داشت و مواد ضد سرطان آنها این امکان رو پیدا نمی‌کنند که از دیواره سلولی آزاد شوند. پس اجازه بدهید که مدتی به صورت خرد‌ یا له شده در فضای آشپزخانه باقی بمانند و بعد آنها رو حرارت بدهید و داخل غذا بریزید.

این مطلب ادامه دارد …

کپی برداری از این مطلب و کلیه مطالب یکا، تنها با ذکر منبع، امکانپذیر می باشد و هر گونه تخلف در این زمینه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

برگرفته از:  www.rd.com

گردآورنده:  شهرزاد رضاصادقی

مطلب فوق از سایت یکا توسط موتور جستجوگر هوشمند لینک بیار به صورت خودکار دریافت شده است. مسئولیت محتوای مطلب، با سایت منبع مربوطه می‌باشد.

همه کلماتعین عبارت
«موضوع جستجو»